Choć te pyszności ze specjalnego ciasta mają wiele odmian (np. są ptysie nadziewane różnymi kremami lub różnymi piankami), to chyba najlepsza jest ich klasyczna wersja, czyli ptysie z bitą śmietaną i na górze posypane cukrem pudrem. Ptysie obok pączków to flagowe pozycje w cukierniach nie tylko w Polsce. Czasem się zastanawiam czy zamiast pączków na Tłusty Czwartek nie lepiej by było objadać się ptysiami :) Ptysie z bitą śmietaną są w różnych rozmiarach i każdy z nich jest dobry. Nie ma co do tego jakiś regulacji czy norm. Jedyne o czym trzeba pamiętać to ilość bitej śmietany. Nie przesadzajmy, po prostu nie przesadzajmy. Ptyś to ciasto i bita śmietana a nie sama bita śmietana. Jak w każdym wyrobie cukierniczym muszą być zachowane proporcje. Podsumowując: ptysie według tego przepisu to klasyczne słodkości polane roztopioną czekoladą, koniecznie ciemną.