Jak zrobić sałatkę jak za czasów PRL

Subskrybuj kategorię
Subskrybuj kategorię:
Sałatki i surówki
Dodaj do ulubionych
Zgłoś film
  • Data dodania: 16.02.2017 / 08:00
  • Odsłony: 4 368
  • Ocena: 0.00
  • Głosy: 0
  •  

Poradnik dodany przez:

Dama090

Do poradnika jak zrobić sałatkę jak za czasów prl przypisano następujące tagi:

Dzisiejsze danie to prawdziwy dinozaur z wykopalisk! Starsi z Was pewnie zaśmieją się, gdy zrozumieją o czym mówię, bo przecież jedli ją dopiero co, a młodsi będą zachodzić w głowę, co w niej takiego wyjątkowego. Panie i Panowie, przed państwem królowa polskich stołów, garmażeryjny must have do kielonka w barze za PRL-u, czyli sałatka jarzynowa rodem z czasów „komuny”.

Dlaczego kojarzy mi się z kieliszkiem? Starsi uśmiechają się pod nosem. Dawno, dawno temu, w zeszłym tysiącleciu, zanim zaczęto liczyć czas i Fenicjanie wprowadzili pieniądze  w środku europy istniał dawno zapomniany kraj o nazwie „Polska Rzeczpospolita Ludowa”, w którym bary miały zakaz sprzedaży alkoholu bez posiłku. Rozwinęły się wtedy tak zwane potrawy garmażeryjne, a wśród nich prym wiodło danie prl znane jako dość specyficzna sałatka. Danie to zyskało sporą popularność i stało się sprawdzonym przepisem na każdą porządną domówkę. U mnie do dziś jest stałym elementem wigilijnego menu, jak i również pojawia się na sylwestrowym stole. Wariantów tej sałatki jest pewnie kilkadziesiąt milionów. Dlatego, że za czasów młodości Waszych rodziców trudno było o produkty na sklepowych półkach i każdy wrzucał do niej to, co akurat miał pod ręką.

Przepis na sałatkę jarzynową, to jedno z pierwszych dań jakie przyrządziłem samodzielnie. Brzmi dziwnie? Jaka sałatka na imprezę jest przygotowywana przez dzieci i dlaczego niby mieliby to robić? Był kiedyś taki, dawno już zapomniany przedmiot jak Zajęcia Praktyczno-Techniczne na którym uczyliśmy się wielu różnych rzeczy - haftowania, naprawy odkurzaczy, czy właśnie gotowania. I na jednej z pierwszych lekcji w szkole podstawowej robiliśmy tę sałatkę. Ech, te wspomnienia… ;) 

Kategoria: Sałatki i surówki

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrobić sałatkę jak za czasów PRL skomentowało 0 osób.

Pozostało 1500 znaków