Jak zrobić sałatkę jak za czasów PRL

Poradnik dodany przez: Dama090
5966 0

Dzisiejsze danie to prawdziwy dinozaur z wykopalisk! Starsi z Was pewnie zaśmieją się, gdy zrozumieją o czym mówię, bo przecież jedli ją dopiero co, a młodsi będą zachodzić w głowę, co w niej takiego wyjątkowego. Panie i Panowie, przed państwem królowa polskich stołów, garmażeryjny must have do kielonka w barze za PRL-u, czyli sałatka jarzynowa rodem z czasów „komuny”.

Dlaczego kojarzy mi się z kieliszkiem? Starsi uśmiechają się pod nosem. Dawno, dawno temu, w zeszłym tysiącleciu, zanim zaczęto liczyć czas i Fenicjanie wprowadzili pieniądze  w środku europy istniał dawno zapomniany kraj o nazwie „Polska Rzeczpospolita Ludowa”, w którym bary miały zakaz sprzedaży alkoholu bez posiłku. Rozwinęły się wtedy tak zwane potrawy garmażeryjne, a wśród nich prym wiodło danie prl znane jako dość specyficzna sałatka. Danie to zyskało sporą popularność i stało się sprawdzonym przepisem na każdą porządną domówkę. U mnie do dziś jest stałym elementem wigilijnego menu, jak i również pojawia się na sylwestrowym stole. Wariantów tej sałatki jest pewnie kilkadziesiąt milionów. Dlatego, że za czasów młodości Waszych rodziców trudno było o produkty na sklepowych półkach i każdy wrzucał do niej to, co akurat miał pod ręką.

Przepis na sałatkę jarzynową, to jedno z pierwszych dań jakie przyrządziłem samodzielnie. Brzmi dziwnie? Jaka sałatka na imprezę jest przygotowywana przez dzieci i dlaczego niby mieliby to robić? Był kiedyś taki, dawno już zapomniany przedmiot jak Zajęcia Praktyczno-Techniczne na którym uczyliśmy się wielu różnych rzeczy - haftowania, naprawy odkurzaczy, czy właśnie gotowania. I na jednej z pierwszych lekcji w szkole podstawowej robiliśmy tę sałatkę. Ech, te wspomnienia… ;) 

Do poradnika Jak zrobić sałatkę jak za czasów PRL przypisano następujące tagi:

sałatki i surówki sałatka jarzynowa przepis na sałatkę jarzynową dania prl jaka sałatka na imprezę sprawdzone przepisy

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrobić sałatkę jak za czasów PRL skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...