Jak zrobić wino jabłkowe cz.1

Poradnik dodany przez: malinowynos_pl
20175 0

Witaj! W tym filmiku dowiesz się, jak wykonać domowe wino jabłkowe. To jeden z najpopularniejszych trunków wśród polskich winiarzy. Wino z jabłek jest smaczne, ma piękny owocowy aromat i jest stosunkowo łatwe do przygotowania. Napój możesz wykonać zarówno z jabłek kupionych w sklepie, jak i zebranych we własnym sadzie. Ważne, by surowiec był dość dobrej jakości.

Poniżej przedstawiamy proporcje do wykonania nastawu 54 l. oraz 20 l. Jeśli posiadasz naczynie o innej pojemności, dobierz proporcjonalną ilość składników.

Składniki na wino jabłkowe 54 l. (ok. 15%):

- 54 kg. jabłek (ok. 27 l. soku),

- 13 kg. cukru,

- 17 l. wody,

- pożywka Activit 15 g.,

- drożdże Bayanus G995 10 g.

Składniki na wino jabłkowe 20 l. (ok 15%):

- 20 kg. jabłek (ok. 10 l. soku),

- 5 kg. cukru,

- 6 l. wody,

- pożywka Activit 5 g.,

- drożdże Bayanus G995 5 g.

Potrzebne sprzęty:

- balon o wybranej pojemności,

- korek z rurka fermentacyjną,

- lejek,

- pojemny garnek.

Przepis na wino jabłkowe 54 l. oraz 20 l. (ok. 15%), czyli jak zrobić wino w domu:

Do balonu 54 l. wlej 27 l. soku z jabłek. W przypadku korzystania z balona 20 l. wlej 10 l. soku. Pamiętaj, by przed napełnieniem balona dobrze wyczyścić naczynie przy użyciu ciepłej wody, a najlepiej zdezynfekować pirosiarczynem potasu. Do przelewania warto wykorzystać dostosowany lejek, który stabilnie "siedzi" w balonie i znacznie ułatwia zadanie. Niezależnie od wielkości przygotowywanego nastawu, balon powinien być napełniony mniej więcej w połowie. Sok nie musi mieć doskonałej klarowności. Osadu pozbędziesz się na kolejnych etapach produkcji.

Do soku dodaj pożywkę Activit 15 g. w przypadku nastawu 54 l., natomiast 5 g. dla nastawu 20 l. Zamieszaj zawartość balona. Dzięki pożywce drożdże będą efektywniej pracować.

A jak przygotować same drożdże? Jeśli posiadasz drożdże aktywne, wystarczy dodać zawartość paczki do ciepłej wody z cukrem. Szklankę napełnij w połowie wodą o temperaturze około 30° C. Następnie dodaj 2 łyżeczki cukru i dobrze rozmieszaj roztwór. Wsyp drożdże aktywne i ponownie zamieszaj zawartość szklanki. Odstaw mieszankę na pół godziny, by drożdże mogły się namnożyć. Jeśli posiadasz drożdże pasywne, powinieneś najpierw przygotować tzw. matkę drożdżową, co zwykle zajmuje około 3-6 dni. Dokładniejsze informacje, jak przygotować matkę drożdżową znajdziesz w artykułach na naszej stronie. Odpowiednia instrukcja powinna być również dołączona do opakowania.

Kiedy drożdże się namnażają, możesz przygotować syrop cukrowy, czyli roztwór wody i cukru. Jeśli przygotowujesz nastaw 54 l., do garnka nalej 10 l. wody i dodaj 7 kg. Dla nastawu 20 l. przygotuj syrop z 4 l. wody i 3 kg. cukru. Garnek podgrzewaj i mieszaj zawartość, by cukier się rozpuścił. Syrop nie musi mieć wysokiej temperatury. Podgrzewanie ma jedynie ułatwić rozpuszczanie. Nie należy też dodawać ciepłego roztworu do nastawu. W ten sposób możesz zabić drożdże. Gdy syrop będzie już chłodny, dodaj go do balona. Tu znów niezastąpiony okaże się szeroki lejek.

W następnej kolejności dodaj namnożone drożdże. Opróżnioną szklankę wypłucz niewielką ilością wody i dolej resztkę drożdży do nastawu.

To już wszystkie składniki na tym etapie produkcji. Wino z jabłek może zacząć pracować. Porządnie zamieszaj balonem i zamknij naczynie korkiem z rurką fermentacyjną. Odstaw balon w ciepłe miejsce, by fermentacja była skuteczniejsza. Proces powinien ruszyć w ciągu maksymalnie kilkunastu godzin. Powinieneś zauważyć bulgotanie nastawu.

Balon możesz zostawić na 1-2 tygodni. Co robić po tym czasie? Dowiedz się z https://www.youtube.com/watch?v=frHiVf1P7wE

Facebook - https://www.facebook.com/malinowynospl?fref=ts

Aukcje allegro - http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=36836540

Składniki:

  • - 54 kg. jabłek (ok. 27 l. soku)
  • - 13 kg. cukru
  • - 17 l. wody
  • - pożywka Activit 15 g.
  • - drożdże Bayanus G995 10 g.

Do poradnika Jak zrobić wino jabłkowe cz.1 przypisano następujące tagi:

alkohole wino z jabłek wino jabłkowe przepis na wino jak zrobić wino drożdże aktywne

Skomentuj poradnik

Poradnik Jak zrobić wino jabłkowe cz.1 skomentowało 0 osób.

Awatar użytkownika
Pozostało 1500 znaków

Komentarze

Ładuję komentarze...